Nowa wersja SAP Business Objects: czas na upgrade

Najnowsza wersja rozwiązań analitycznych SAP, znana pod nazwą SAP Business Intelligence 4.0, kusi nowoczesnością, mnogością usprawnień, możliwościami wynikającymi z silniejszej integracji z SAP i innymi źródłami danych. Wraz z jej pojawieniem się na rynku, wiele firm zaczęło się zastanawiać nad upgrade do najnowszej wersji SAP Business Objects, jego zakresem oraz wyborem właściwych aplikacji. Michał Gruszecki, ekspert w dziedzinie rozwiązań Business Intelligence z firmy Hicron, pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane….

SAP Business Objects czy SAP Business Explorer?

SAP Business Explorer (popularnie BEx) jest rozpoznawany jako starsza wersja dostępnych dziś rozwiązań analitycznych firmy SAP. Mówi się o nim jako stosunkowo niedrogim rozwiązaniu umożliwiającym tworzenie analiz OLAP. Narzędzie umożliwia osadzenie raportów zarówno w środowisku MS Excel (wtyczka BEx Analyzer) jak i Web (Web Application Designer i BEx Web). SAP Business Explorer pozwala na analizę raportów przez użytkowników, jednakże z reguły są to raporty pozwalające tylko odtwórczo oglądać i drążyć dane. Zaangażowanie użytkownika w tworzenie raportu zazwyczaj ogranicza się do przedstawienia swoich wymagań twórcom raportów. To uciążliwe i dość przestarzałe podejście.

Firmom oczekującym od rozwiązań analitycznych większej przejrzystości, bardziej szczegółowego raportowania, łatwości użytkowania – krótko mówiąc nowoczesności i intuicyjnej obsługi – zdecydowanie poleca się inwestycję w narzędzia SAP BusinessObjects. W przeciwieństwie do SAP Business Explorer, umożliwiają intuicyjne tworzenie raportów również przez użytkowników końcowych. Możliwe jest także tworzenie analiz ad-hoc, jak również raportów predefiniowanych, które można modyfikować dla swojego użytku w dowolny sposób nie naruszając przy tym struktury raportu-matki. Ponadto SAP BusinessObjects daje bardzo ciekawe możliwości tworzenia kokpitów menadżerskich (dashboards). Dzięki takiej wizualizacji możliwe jest korzystanie z raportu praktycznie bez specjalistycznych szkoleń, a dane zobrazowane są w taki sposób, aby na ich podstawie móc jak najłatwiej podjąć właściwą decyzję. Dostępność w SAP BusinessObjects popularnych dziś symulacji i analiz typu co-jeśli (what-if) czyni ten pakiet nie tylko ładnie wyglądającą warstwą wizualizacyjną. Narzędzie pozwala obserwować trendy i wpływ różnych składowych na kluczowe KPI firmy – to pomaga menadżerom uświadomić sobie, poprawa których elementów ich strategii będzie miała kluczowy wpływ na najważniejsze wskaźniki w firmie.

 

Kilka słów na temat najnowszych rozwiązań SAP Business Objects

Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest także rozwiązanie SAP BusinessObjects Explorer się na predefiniowanym widoku danych, które pozwala na szybkie uzyskanie właściwych odpowiedzi na palące pytania biznesowe, bez konieczności tworzenia raportów. Miłośnikom MS Excel SAP oferuje narzędzie SAP BusinessObjects Analysis (Advanced Analysis), które pozwala na analizę zapytań OLAP w środowisku Excel. Można je w pewnym sensie postrzegać jako swoistego następcę SAP BEx Analyzer ze względu na bardzo podobne funkcjonalności. Wisienką na torcie są możliwości analityczne raportów BusinessObjects na urządzeniach mobilnych (telefony i tablety). Jak prognozują analitycy to właśnie za pomocą tych urządzeń będziemy w przyszłości głównie analizować raporty i podejmować wiele kluczowych decyzji.

 

Rozwiązania komplementarne czy substytucyjne?

Choć oba rozwiązania: SAP Business Explorer i SAP BusinessObjects generalnie pełnią podobne funkcje, nie są aplikacjami konkurencyjnymi. Oba narzędzia mogą działać jednocześnie i uzupełniać się nawzajem, tworząc wyjątkowo silne rozwiązanie Business Intelligence. Ponadto firmy posiadające już SAP BW nie muszą wdrażać od nowa modelu danych, ale mogą, przy ewentualnej drobnej modyfikacji, wykorzystać istniejące już struktury, a nowe narzędzie SAP BusinessObjects wykorzystać jako warstwę wizualizacyjną dla użytkowników.

 

A jeśli nie mam SAP Business Warehouse?

Brak hurtowni danych SAP nie jest przeszkodą w stosowaniu rozwiązań SAP BusinessObjects. Z poziomu BusinessObjects można zaciągać dane z SAP oraz różnych zewnętrznych źródeł danych, jak i generować raporty zasilone oczyszczonymi, wzbogaconymi, ustrukturyzowanymi i skonsolidowanymi danymi w niezwykle przyjaznym środowisku. Wszystko to dzieje się zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa, zgodnie z zasadą ograniczonego dostępu użytkowników do danych.

 

Wybrać optymalnie

Jeśli chodzi o wybór właściwego rozwiązania BusinessObjects, jedynej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Portfolio narzędzi w pakiecie BusinessObjects jest bardzo bogate, a wybór odpowiednich rozwiązań, najlepiej dopasowanych do specyfiki i działania firmy, zależy od szeregu czynników. Zaczynając od oczekiwań użytkowników co do platformy analitycznej i polityki rozwoju firmy w obszarze Business Intelligence, poprzez budowę obecnych i przyszłych raportów, pożądane funkcjonalności w tym obszarze, liczbę i typ użytkowników którzy je generują, parametry i typ bazy danych, aż po odpowiedź na pytanie co firma chce osiągnąć poprzez wdrożenie tych narzędzi. Powyższe czynniki to jednak tylko ułamek tych, które zwykle bierze się pod uwagę. Dlatego wybierając spośród wachlarza dostępnych na rynku rozwiązań pakietu SAP Business Intelligence warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy funkcjonalności, których brakuje mi w starej wersji rozwiązania będą dostępne w nowej?
  • Jeśli tak: jak istotna, z punktu widzenia biznesu i użytkownika systemu, będzie możliwość skorzystania z tych funkcjonalności i jaki będzie to miało wpływ na efektywność pracy?
  • Jaką wartość dodaną przyniesie upgrade do SAP Business Objects 4.0?

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.

Wyrażam zgodę