Outsourcing w IT – oszczędność czy niepotrzebny koszt? cz. 2

Koszty, infrastruktura, zaufanie
„Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili; powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my” – Henry Ford.

Przeniesienie odpowiedzialności, zracjonalizowane wydatki, dostęp do wysokiej klasy specjalistów – to argumenty, które przeważają na korzyść outsourcowania procesów IT przez przedsiębiorstwa.

Chcąc zapewnić maksymalną wydajność oraz właściwe działanie aplikacji i systemów biznesowych, warto zadbać o dobrej jakości podstawy – czyli o nowoczesną infrastrukturę. Koszty wynajęcia lub budowy własnej serwerowni mogą się różnić w zależności od wielu czynników – stanu wyjściowego, parametrów technicznych czy pojemnościowych. Jednak bez względu na to, czy planujemy jedynie modernizację czy też budowę od podstaw, musimy spodziewać się wydatków związanych z przystosowaniem pomieszczeń, zakupem sprzętu i narzędzi (agregaty prądotwórcze, szafy serwerowe, okablowanie, oprogramowanie, serwery, sprzęt sieciowy), kosztami konserwacji stanowisk, opłatami za energię, pensjami dla administratorów, bazodanowców i wieloma innymi. Muszą jeszcze być zarezerwowane środki na naprawy, dalsze modernizacje i rozwój infrastruktury oraz ryzyko strat na skutek możliwych awarii.

Stabilna infrastruktura i stały koszt utrzymania

Wybierając outsourcing, firma z góry zna koszt miesięczny, jaki będzie musiała ponieść za obsługę według wymaganego standardu. Korzystanie z usług specjalistycznych data center to pewność dostępu do nowoczesnych i wydajnych urządzeń. Zewnętrza obsługa serwerów niweluje również ryzyko wynikające z niedostępności usługi. Firmy outsourcingowe, w ramach zawartej umowy, rekompensują straty materialne, które mogą ewentualnie wystąpić na skutek problemów technicznych.

Budowa własnej serwerowni, potrzebnej do utrzymania platformy SAP, to koszt ok. 630 tysięcy złotych, zaś miesięczny wydatek na jej utrzymanie to niemal 30 tysięcy. Przy korzystaniu z outsourcingu można zniwelować koszty przeciętnie do 7–8 tysięcy złotych za ten sam okres.
Robert Stiller
Robert Stiller
dyrektor sprzedaży z Hicron, bazując na wynikach analiz ROI przygotowywanych dla klientów spółki

Utrzymanie systemu SAP w rękach partnera

Dostawcy oprogramowania produkowanego np. przez SAP (pioniera oprogramowania ERP) oferują swoim klientom szereg rozwiązań pomagających zapewnić ciągłość pracy systemu i niezbędną bazę wiedzy. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się maintenance i serwis aplikacyjny.

Głównym założeniem SAP Maintenance jest wszechstronne wsparcie użytkowników platformy. Usługa zapewnia stały dostęp do aktualizacji systemu oraz szerokiej bazy know-how. W ramach abonamentu działa m.in. Akademia Wsparcia (Support Academy), w której znajdują się szkolenia teoretyczne, sesje z ekspertami oraz treningi praktyczne prowadzone pod opieką trenera online.

Z naszych obserwacji wynika, że większość firm postrzega SAP Maintenance jedynie jako koszt dostępu do aktualizacji, do którego uiszczania są zobowiązani wszyscy odbiorcy systemów SAP. Za tym pojęciem kryje się jednak dużo więcej – mówi Michał Guzek, członek zarządu Hicron, dostawcy systemów IT. – Maintenance to także nieograniczony dostęp do wiedzy i wsparcia fachowców. Klienci mają między innymi możliwość korzystania ze szkoleń i konsultacji oraz raportów z efektywności systemu.

Systemy IT, ze względu na swoją złożoność i znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa, wymagają stałego wsparcia serwisowego. W przypadku wystąpienia problemu w działaniu platformy użytkownik może liczyć na szybką pomoc zespołu konsultantów. Z usług serwisu można korzystać doraźnie lub na zasadach stałej umowy. Większość podmiotów decyduje się na drugie rozwiązanie. Zapewnienie ciągłości działania systemu i pomoc niezależnie od pory dnia to podstawowe oczekiwania firm korzystających z wsparcia zewnętrznego partnera.

Dla biznesu istotna jest kontrola wydatków. Korzystając ze stałego wsparcia, odbiorca może liczyć na pomoc zespołu konsultantów w czasie ustalonym w umowie, nie ponosząc jednocześnie dodatkowych kosztów związanych np. z inwestowaniem w niszowe kompetencje IT. Oszczędności w skali roku mogą sięgać nawet 20 procent – mówi Michał Guzek z Hicron.

Serwis aplikacyjny jest także niezbędnym narzędziem przy realizowaniu warunków SLA (Service Level Agreement). Przedmiotem tej umowy jest systematyczne korygowanie i poprawianie jakości działania systemu przez dostawcę. SLA dotyczy nie tylko systemów ERP, lecz wszystkich usług IT, np.: JAVA, .Net czy PHP. Współczynnik SLA jest tym wyższy, im platforma jest bardziej stabilna i rozwijana w kierunku oczekiwanym przez użytkownika.

Outsourcing usług informatycznych gwarancją bezpieczeństwa

O tym, jak ważny jest sprawnie działający system IT dla przedsiębiorstwa, można się przekonać już po pierwszej poważnej awarii – wtedy właśnie okazuje się, że wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie zwalniają lub całkowicie się zatrzymują.

Outsourcing usług informatycznych jest gwarancją większego bezpieczeństwa i jakości usług niż w przypadku korzystania z własnych zasobów. Umowy podpisywane z firmami outsourcingowymi określają czas, w jakim nastąpi reakcja na przesłane zgłoszenie i ostateczne usunięcie awarii. Outsourcing zapewnia również bardzo restrykcyjne podejście do ochrony danych przedsiębiorstwa. Ich utrata lub ich wyciek z dużym prawdopodobieństwem będzie oznaczać dla firmy outsourcingowej koniec istnienia. Dlatego stosują one najbardziej zaufane zabezpieczenia pozwalające przestrzegać polityki bezpieczeństwa informacji.

Firmy outsourcingowe mają z zasady dużo lepszy dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań niż spółki, których główna działalność dotyczy innego obszaru. Wykorzystując zewnętrzne zasoby IT, można liczyć na profesjonalne data center i uregulowane standardy pracy, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii do minimum. Utrzymanie systemu na zewnętrznych serwerach podnosi jego stabilność: podwykonawcy stale czuwają nad ciągłością pracy.

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.

Wyrażam zgodę