SAP HANA High Availability Disaster Recovery (HADR)

Napisany przez
Jaroslaw Zdanowski
Podstawą działania każdego systemu SAP jest baza danych, która przechowuje wszystkie informacje zgromadzone i przetwarzane przez system SAP. W obliczu licznych zagrożeń, a także zdarzeń losowych niezwykle istotnym aspektem jest zabezpieczenie funkcjonowania systemów SAP. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć najbardziej krytyczny element środowiska, a więc wspomnianą bazę danych. 

W przypadku wykorzystania platformy SAP HANA jest to możliwe dzięki wykorzystaniu SAP HANA High Availability Disaster Recovery (HADR).
Większość zaawansowanych użytkowników technologii biznesowych zdaje sobie sprawę z tego, że maszyny mogą być zawodne. Jeżeli przechowujemy wrażliwe informacje tylko na jednym serwerze, a ten serwer zostanie fizycznie uszkodzony (pożar, spięcie, awaria), może to doprowadzić do zatrzymania lub uszkodzenia bazy danych, a to z kolei przełoży się na przestój biznesu, co z kolei może się wiązać to z realnymi stratami finansowymi jak i brakiem zaufania naszych klientów. Właśnie dlatego niemiecki SAP zaproponował rozwiązanie HADR, które chroni przed niechcianymi skutkami problemów z serwerami.

Jak to działa?

To proste. Podstawą działania HADR są minimum dwa serwery, pomiędzy którymi następuje replikacja danych. Serwery te mogą (a nawet powinny) być od siebie oddalone i nie znajdować się w tej samej lokalizacji. Jeżeli w podstawowej lokalizacji dojdzie do zaburzenia działania – awaria prądu, pożar lub inne, niepożądane zjawiska – automatycznie nastąpi przełączenie systemu SAP na serwer zapasowy, z wykorzystaniem zreplikowanej bazy danych platformy SAP HANA. Cały proces może przebiegać w pełni automatycznie i być praktycznie nieodczuwalny dla biznesu Klienta.

Korzyści:

– zapewniona jest ciągłość działania biznesu Klienta,
– nie dochodzi do utraty danych,
– nie ma potrzeby odtwarzania bazy danych w innej lokalizacji z plików kopii zapasowej,
– firma nie ponosi konsekwencji finansowych związanych z niedostępnością ich kluczowych systemów, np. sprzedażowych.

Trzy drogi wdrożenia rozwiązania HADR

Firma SAP wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, umożliwiając wykorzystanie swoich rozwiązań nawet przy ograniczonym budżecie, jak również rozbudowę środowiska wraz ze wzrostem wymagań w zakresie bezpieczeństwa danych.
Podstawowa konfiguracja rozwiązania HADR powinna składać się z dwóch odseparowanych serwerów, na których działa SAP HANA Platform. Pierwszy z tych serwerów odpowiada za bieżącą obsługę systemu SAP. Drugi serwer jest serwerem zapasowym, na którym SAP HANA Platform działa w trybie standby. Pomiędzy serwerami skonfigurowana jest replikacja w czasie rzeczywistym, tak aby dane w systemie standby były aktualne w momencie awarii serwera podstawowego, zapewniając tym samym ciągłość pracy biznesu.

Wersja budżetowa

Każde środowisko SAP musi się składać z minimum dwóch systemów: systemu rozwojowo-testowego oraz produkcyjnego. Optymalnym rozwiązaniem jest dodatkowo trzeci system: testowy. W przypadku wykorzystania SAP HANA niesie to za sobą wdrożenie minimum 2 osobnych serwerów bazodanowych. W takim scenariuszu wciąż można skorzystać z rozwiązania SAP HANA High Availability Disaster Recovery. Dopuszczalnym jest wykorzystanie serwera rozwojowo-testowego jako serwera zapasowego dla środowiska produkcyjnego. W takim wypadku, aby zachować wysoką dostępność rozwiązania zalecanym jest, aby systemy nieprodukcyjne znajdowały się w innej lokalizacji niż systemy produkcyjne. Dane replikowane są do bazy danych standby w czasie rzeczywistym, podobnie jak w klasycznym scenariuszu z wykorzystaniem serwera produkcyjnego i dedykowanego serwera zapasowego. W momencie awarii podstawowego systemu produkcyjnego, przed przełączeniem na system zapasowy zlokalizowany w środowisku rozwojowo-testowym, system ten musi zostać wyłączony, tak aby zapewnić właściwe zasoby niezbędne do działania produkcyjnego systemu zapasowego.

Rozwiązanie to pozwala na obniżenie kosztów wdrożenia, a w przyszłości utrzymania architektury sprzętowej, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, wysokiej dostępności, a przede wszystkim ciągłości działania biznesu

Wersja optymalna

W przypadku, gdy istnieje potrzeba kompleksowego zabezpieczenia systemów SAP opartych na platformie SAP HANA istnieje możliwość rozszerzenia architektury sprzętowej o kolejne serwery zapasowe, które mogą być replikowane z innych serwerów zapasowych w czasie rzeczywistym.
W takim scenariuszu, awaria nawet dwóch serwerów bazodanowych pozwala na prowadzenie biznesu, ponieważ system SAP ciągle jest dostępny dla użytkowników wykorzystując kolejne serwery zapasowe.

HANA 2.0

Firma SAP ciągle rozwija swoje produkty, ze szczególnym naciskiem na SAP HANA Platform. SAP HANA Platform 2.0 przynosi wiele usprawnień, w tym również w obszarze wysokiej dostępności. Najważniejszą i jednocześnie najbardziej pożądaną funkcjonalnością jest tzw. Odczyt aktywny. Dotychczas moc obliczeniowa serwera zapasowego nie była wykorzystywana do czasu awarii, kiedy to serwer standby przejmował rolę podstawowego serwera bazodanowego systemu SAP. Wraz z nadejściem SAP HANA Platform 2.0 sytuacja się zmieniła. Zreplikowane dane z serwera produkcyjnego mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania analityki biznesowej czy też raportowania na serwerze zapasowym. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż w momencie przeniesienia analiz na serwer zapasowy, serwer podstawowy zostaje odciążony i zapewnia dodatkową moc obliczeniową dla systemu SAP

Potrzebujesz rozwiązania zaprojektowanego dla ciebie?
Jarosław Zdanowski
SAP BASIS Consultant, Hicron

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.

Wyrażam zgodę