Digital Software Services w Hicron: inżynierowie, nie koderzy [część 2]

Digital Software Services w Hicron: inżynierowie, nie koderzy [część 2]
W pierwszej części cyklu o DSS w Hicron pisaliśmy sporo o filozofii zarządzania zespołem, roli komunikacji i transparentności w działaniu. W drugiej części przybliżymy pojęcie „inżyniera oprogramowania” i opiszemy, czym różni się od standardowo pojmowanego programisty.

Jak często podkreśla Marcin Połulich, Manager zespołu Digital Software Services w Hicron, w jego zespole nie ma koderów: są inżynierowie oprogramowania. To zespół wysokiej klasy specjalistów, który umie spojrzeć na każdy nowy projekt jako na integralną część środowiska IT, która ma za zadanie spełnić określone cele biznesowe zarówno w momencie kick-offu jak i w ciągu najbliższych lat.

Zawodowe wyzwania w zespole DSS

Inżynierowie z Digital Software Services w Hicron w swojej pracy często napotykają technologiczne i biznesowe wyzwania. Każdy projekt jest wyjątkowy: czy ten rozpoczynany od zera, czy ten wymagający przeformatowania istniejących technologii. O specyfice każdego z nich mówi Marcin Połulich, Manager Digital Software Services w Hicron:

Tak zwany greenfield jest marzeniem każdego programisty. Opieramy się wyłącznie na wymaganiach biznesowych i przekuwamy je na technologie. Wybieramy te najodpowiedniejsze dla potrzeb klienta spośród kompetencji zespołu. To między innymi Java, .NET, zaś z front-endu – Angular, React.js czy JavaScript. To unikalna możliwość zbudowania skutecznego rozwiązania wspierającego cyfrową transformację biznesu i prawdziwego procesu TWORZENIA.

Innym rodzajem projektu – co warto podkreślić: równie ciekawym – jest potrzeba przeformatowania istniejących rozwiązań na nowe technologie. Zawsze zaczynamy pracę od audytu kodu, podczas której analizujemy stan obecny, zestawiamy go z potrzebami i oczekiwaniami klienta, a następnie rekomendujemy najlepsze rozwiązanie. Czasem wykonanie projektu wymaga zmiany wykorzystywanej technologii lub upgrade’u do jej nowszej wersji: zawsze kierujemy się potrzebami klienta, nie swoimi preferencjami. Wychodzę z założenia, że nie zawsze biznes wymaga absolutnie najnowszego rozwiązania i ogromnej rewolucji. Czasem wystarczy dobrze przeprowadzona ewolucja, która pozwoli osiągnąć zamierzone cele.

Case study – przeczytaj

Po zakończeniu audytu zespół projektowy przeprowadza klienta przez cały proces projektowy dbając zarówno o wykorzystanie odpowiednich technologii, agile’owe podejście do pracy oraz systematyczną edukację zespołu klienta.

Technologie jutra

Gdzie Zespół DSS upatruje największego potencjału biznesowego? To przede wszystkim rozwiązania w chmurze (ang. Cloud computing) dające możliwość bezpiecznego rozwoju oprogramowania i deploymentu na środowisko produkcyjne. Niższe koszty utrzymania i wysoki poziom bezpieczeństwa łączą się z dostępem do aplikacji z poziomu wielu urządzeń i platform: na elastyczności i szybkości opiera się wszak współczesny biznes.

W zaawansowanej wersji cały proces – od momentu zebrania wymagań aż do produkcji – zespół jest w stanie obsłużyć w sposób zautomatyzowany z wykorzystaniem testów automatycznie powtarzalnych procesów: łatwiej, szybciej i bez błędów.

Pracujemy w oparciu o: AWS, Microsoft Azure, React, Angular, Selenium, continuous integration, continuous deployment.

Balans pomiędzy nowym i starym

Pisaliśmy już wcześniej, że nie sztuką jest przeprowadzić rewolucję opartą na radyklanej zmianie wszystkich procesów i technologii. Prawdziwa architektura cyfrowej transformacji biznesu to umiejętne łączenie istniejących w środowisku IT klienta rozwiązań i nowymi, unowocześniającymi i optymalizującymi drogę do celów biznesowych. A to właśnie dla ich osiągnięcia zespół DSS buduje oprogramowanie.

Pod pojęciem „Java” czy „.NET” mogą kryć się zarówno najnowsze jak i starsze wersje. Nasz zespół nie pracuje wyłącznie na nowinkach; elastycznie dopasowujemy się do klientów i ta strategia sprawdza się doskonale, otwiera się nam pole do dialogu i partnerskiej współpracy. Stawiając na transparentną komunikację, w której informujemy nie tylko o profitach, ale i o ryzykach – mówi Marcin Połulich.

Moda na software: dokąd zmierzamy?

Otaczają nas technologie. Te oczywiste (smartfon, internet) i te mniej oczywiste, gdzie w tle dokonują się miliony operacji, obliczeń – to logika i swego rodzaju magia zamknięta w back-endzie: sercu każdego oprogramowania. Ciągle zwiększające się moce obliczeniowe i technologie zwiększają jednocześnie pole do popisu dla inżynierów oprogramowania.

Poza technicznym back-endem sporo dzieje się także w warstwie front-endowej: dążymy do przyjaznych i ergonomicznych interfejsów zgodnie z najlepszymi praktykami UX (ang. User Experience) i Usability.

Ogromnych kompetencji wymaga połącznie doskonałej jakości kodu z perfekcyjnym i użytecznym interfejsem. Dlatego każdy projekt traktujemy jako całość: front-end, back-end muszą ze sobą współgrać. Dbamy o każdy etap tworzenia aplikacji, przeprowadzamy dokładne testy. Jesteśmy bardzo dobrymi inżynierami, ale współpracujemy też z profesjonalistami z innych dziedzin, którzy wspierają nas swoją wiedza w zakresie np. UX – mówi Marcin Połulich. – Planujemy ciągle rozwijać wykorzystywane w procesie tworzenia oprogramowania narzędzia: persony, badania użytkowników – dają ogromne możliwości jeszcze lepszego dopasowania finalnego produktu do wymagań biznesowych. Nie zatrzymujemy się w rozwoju, wprost przeciwnie – staramy się planować naszą ścieżkę progresu kilka kroków naprzód.

Inżynier oprogramowania: kim są członkowie DSS?

Digital Software Services w Hicron pracuje dla najlepszych (naszymi klientami są wiodące marki z branży m. in. automotive, sportowej, inteligentnych domów) oraz z najlepszymi specjalistami. Aby dołączyć do zespołu DSS nie wystarczą jednak jedynie umiejętności programistyczne.

Szukam osób otwartych, które nie boją się wyzwań, pracy niekoniecznie przy najnowszych technologiach, ale oczekujących od swoich zadań ogromnego rozwoju i ugruntowanego poczucia wpływu nie tylko na swój kod, ale przede wszystkim na transformację biznesu klienta. Członkowie zespołu nie tylko kodują; pomagają budować roadmapy transformacji, przeprowadzają audyty… Działamy nieszablonowo, ale podstawą jest zespołowe działanie i nastawienie na partnerską współpracę z klientem, przy której można nauczyć się najwięcej – podkreśla Marcin Połulich, Manager DSS.

Idealny kandydat do Digital Software Services w Hicron to człowiek odpowiedzialny, otwarty na nieszablonowe wyzwania zawodowe, którzy jednocześnie mają wysokie kompetencje interpersonalne, nie boją się kontaktu z klientem i są gotowi służyć wsparciem w projektach presales. To nie tylko kodowanie. Zapewniamy udział w cyfrowej transformacji biznesu.

Sprawdź aktualne oferty lub zostaw swoje CV

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.

Wyrażam zgodę