Digital Software Services w Hicron: transparentność i profesjonalizm [część 1]

Zespół DSS w Hicron aktywnie rozwija się w strukturach firmy od 2012 roku. Na co dzień tworzy wysokiej jakości oprogramowanie w technologiach niepowiązanych z SAP. m. in. Java, .NET, Angular. Przedstawiamy pierwszą część cyklu „Digital Software Services w Hicron”, w którym przybliżamy działalność tego zespołu.

Digital Software Services to zespół wyjątkowy w strukturach Hicron. Główna oś naszej działalności opiera się o wdrożenia, rozwój i utrzymanie systemów SAP, jednak zawsze dbaliśmy o komplementarność usług oferowanych naszym klientom. Dlatego w 2012 roku powstał zespół Enterprise Mobility, który – poprzez Enterprise Web – przekształcił się w Digital Software Services: obszar, w którym Java, .NET i inne technologie pomagają naszym klientom osiągać przewagę konkurencyjną w oparciu o pracę zespołu doświadczonych inżynierów oprogramowania.

Już wtedy właściciele firmy zdecydowali o konieczności poszerzenia portfolio usług firmy o technologie non-SAP, a zwłaszcza rozwiązania mobilne – wówczas dopiero „raczkujące” na rynku biznesowym.

Dziś zespół Digital Software Services stanowi istotny obszar działalności Hicron, który pod wodzą Marcina Połulicha – Managera Zespołu – realizuje projekty w technologiach webowych i mobilnych dla klientów na całym świecie. Jak na co dzień działa blisko czterdziestu inżynierów oprogramowania?

Potrzebujesz więcej? Oto nasze case study!

Filozofia pracy zespołu

Słowo „zespół” w DSS jest traktowane ze szczególnym pietyzmem. Nie tylko w kontekście zespołu pracującego nad projektem dla klienta, ale w kontekście grupy specjalistów w swoim fachu, którzy aktywnie dzielę się wiedzą i wspierają nawet w trudnych projektowo momentach.

Organizacja zespołu zakłada podział na kilka pionów technologicznych, każdy pod wodzą Tech Leada. Dzięki temu programiści mają bliski kontakt z liderem, który zarządza pracą w jednym obszarze merytorycznym, a praca przebiega dużo sprawniej. Ponadto Tech Lead jest odpowiedzialny za kontakt z klientem, musi posiadać zatem – oprócz szeregu umiejętności technicznych – także kompetencje interpersonalne.

Kluczem do zbudowania zgranego i skutecznego działu jest prawdziwa praca zespołowa. Często wspólnie szukamy rozwiązań, dużo rozmawiamy. W ten sam sposób organizujemy pracę każdego pionu i pracownika: aby dobro zespołu było wartością nadrzędną. Staramy się nie zamykać w obrębie własnego kodu, ale aktywnie wspierać się każdego dnia. I to naprawdę działa.
Marcin Połulich
szef zespołu Digital Software Services w Hicron

Audyt w służbie celów biznesowych

Tzw. Helicopter view umożliwia też na unikalne spojrzenie na cały projekt realizowany z klientem. Inżynierowie oprogramowania (nie zaś tylko koderzy, jak podkreśla Marcin), potrzebują pełnego obrazu projektu w kontekście technologicznym oraz biznesowym, aby dostarczyć oczekiwany produkt będący faktyczną odpowiedzią na potrzeby klienta.

Zespół projektowy DSS ściśle współpracuje z klientem na każdym etapie projektu: od audytu całego środowiska aż po utrzymanie istniejących rozwiązań, zgodnie z autorską metodyką wypracowana w toku realizacji dziesiątek projektów z obszaru Digital Software Services.

Audyt nie ocenia wyłącznie „tu i teraz” – to tylko jeden z elementów. Zespół Digital Software Services patrzy na cały kodowy ekosystem perspektywicznie wyznając zasadę, że dobry produkt będzie rozwijał się razem z klientem i jego nowymi wyzwaniami biznesowymi.

Podczas audytu wnikliwie badamy środowisko IT naszego klienta. Każdy nasz klient otrzymuje dokumentację audytu zgodnie z najwyższymi standardami naszej pracy: opieramy się na pełnej transparentności. Nie wyobrażamy sobie pracy nad projektem, w którym nie funkcjonuje pełna transparentność w celach i komunikacji. Jesteśmy partnerem biznesowym, nie vendorem – podkreśla Marcin Połulich. – Nad projektem zawsze pracujemy wspólnie: klient doskonale zna swój biznes – my technologie.

Komunikacja = transparentność

Na linii DSS – klient zawsze panuje zasada pełnej transparentności. Członkowie zespołu wyznają zasadę, że tylko otwarta komunikacja poruszająca zarówno sukcesy jak i ryzyka, może przynieść pełne powodzenie projektu, spełnienie celów biznesowych. Dzięki temu klient posiada pełną wiedzę o planowanych działaniach, statusie realizacji obecnie procesowanych kroków i ewentualnych zmianach i konieczności dopasowania technologii do wymagań biznesowych (np. gdy projekt wymaga nowszej wersji Java), ufa zespołowi realizującemu projekt, zaś członkowie DSS mają znacznie większy komfort pracy i interakcji z zespołem klienta.

Transparentność to także wyznacznik komunikacji wewnątrz zespołowej: otwartość na nową wiedzę oraz dzielenie się umiejętnościami z innymi członkami zespołu budują atmosferę wzajemnego wsparcia. Dzięki temu zespół DSS może realizować nawet najbardziej złożone projekty jako jeden team.

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się z naszą Polityką Prywatności.

Wyrażam zgodę