Hybrid- und Multi-Cloud sind die Zukunft der Cloudlösungen

geschrieben von
Marcin Polulich
Trend wspierania rozwiązań cloudowych jest bardzo silny i wszystko wskazuje na to, że także 2020 rok upłynie pod jego znakiem. Chmura jako narzędzie opłacalne interesuje naszych klientów, ale też inżynierów, którzy cieszą się na pracę z nowymi technologiami.

Decydując się na rozwiązania cloudowe, klienci zastanawiają się, co dzieje się z przetrzymywanymi w nich danymi. To, co jest największą przewagą chmur AWS i Azure, czyli stojący za nimi giganci (Amazon i Microsoft), jednocześnie okazuje się w tym przypadku cechą, która często zniechęca przedsiębiorców do tego rodzaju rozwiązań. Duzi gracze inwestują co prawda ogromne pieniądze w Cyber Security i gwarantują bezpieczeństwo danych, z drugiej jednak strony, wykorzystują je do analiz i testów własnych rozwiązań w zamian za benefity, postrzegane przez niektóre firmy jako niewystarczająca zachęta.

Bezpieczeństwo

Co zrobić z danymi wrażliwymi, jeśli klient nie ma ochoty na obdarzenie Microsoft i Amazon tak dużym zaufaniem? Rozwiązania cloudowe umożliwiają korzystanie nie tylko z chmury publicznej czy prywatnej, lecz także z różnego rodzaju hybryd, czyli połączonych możliwości obu rozwiązań. Dzięki temu, dane wrażliwe można przechowywać in-house (w chmurze prywatnej), choć z mojego doświadczenia wynika, że są one raczej uboższe w porównaniu z ofertą chmury publicznej. Dlatego też, przechowując wrażliwe dane u siebie, warto skorzystać z benefitów, które niesie chmura publiczna w zakresie serwisu i dostępnych tam usług.

Czy „chmura” znaczy „oszczędność”?

Kolejną wrażliwą kwestią, zaraz po bezpieczeństwie, jest aspekt finansowy rozwiązań cloudowych. Czy chmura przynosi oszczędności? Wiadomo przecież, że ten scenariusz zakłada obowiązkową comiesięczną i dość znaczną opłatę za dostępność serwerów i serwisów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cloud bardzo wspiera szybkie, efektywne dostarczanie aplikacji, zwinny proces developmentu, tworzenie aplikacji oraz automatyczne aktualizacje komponentów chmurowych. Całościowo bilans kosztowy jest zdecydowanie na plus. Dzięki cloudowi możemy stworzyć oprogramowanie nawet czterokrotnie szybciej niż w przypadku pisania go od podstaw. Ale to nie wszystkie zalety chmury. Inne korzyści to między innymi: elastyczność rozwiązań oraz ich mobilność, która umożliwia dostęp do chmury z każdego miejsca na ziemi. Ponadto produkty cloudowe są redundantne. Oznacza to, że jeśli firma lub użytkownicy pochodzą na przykład z USA, to globalna chmura na zasadzie nadmiarowości może przesłać dane na serwery amerykańskie. Powoduje to znaczne skrócenie czasu dostępu do danych.

Stan zaawansowanych technologii

Mimo wielu plusów, w dalszym ciągu rozwiązania chmurowe mają wiele obszarów, które powinny być rozwijane i poprawiane. Jakość produktów z zakresu Machine Learning ciągle nie jest wystarczająca. Znam wręcz przypadki firm, które postanowiły napisać własne algorytmy samouczących się programów, zamiast korzystać z niezadowalających narzędzi oferowanych przez chmury publiczne. Z cloudem powiązane są obszary Deep Learningu, czyli sieci neuronowych oraz ich wielowarstwowego uczenia, a także prężnie rozwijająca się gałąź Data Science. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że skoro za pomocą różnych narzędzi zgromadzili ogromne ilości danych na temat użytkowników, to powinni wiedzieć, jak je teraz wykorzystać i na przykład na ich podstawie stworzyć konkretne rozwiązania. Ciekawy jest proces rozbijania danych na szyte na miarę modele i algorytmy, które mogą je wykorzystać, na przykład w zakresie: automotive, retail czy bankingu… Każdy taki obszar można potraktować indywidualnie, biorąc pod uwagę predyktywne modelowanie, optymalizację procesów i generowanie źródeł przychodu oraz targetowanie konkretnych obszarów klienckich.

Omawiane przeze mnie rozwiązania wchodzą czasami na bardzo abstrakcyjny poziom, ale wiem, że ciągle jeszcze nie wykorzystaliśmy wszystkich cloudowych możliwości. Jestem przekonany, że również 2020 rok upłynie nam z biznesem w chmurach.

 

Komentarz ukazał się w ITwiz nr 11-12/2019 – w raporcie Cloud Computing.

 

Benötigen Sie eine maßgeschneiderte Lösung?
Marcin Połulich
Manager Digital Software Services Hicron

Diese Seite verwendet Cookies. Durch die weitere Nutzung dieser Website stimmen Sie unserer Datenschutzerklärung zu.

Ok, ich stimme zu